Kiedy przysługuje nam samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku?

auto zastępcze

Sprawca wypadku drogowego ponosi odpowiedzialność przed ofiarą zdarzenia
w ramach uszkodzenia pojazdu pokrzywdzonego podczas wypadku. W takich okolicznościach możliwe jest wykorzystanie przez pokrzywdzonego możliwości skorzystania z OC sprawcy na rzecz wynajęcia przez niego auta zastępczego.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC zaliczane jest (obok ubezpieczenia AC) do tzw. ubezpieczeń komunikacyjnych i jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Oznacza dokładnie „odpowiedzialność cywilną” za szkody wyrządzone w związku z ruchem pojazdu. Daje poszkodowanemu w wypadku drogowym gwarancję, że otrzyma on odszkodowanie z tytułu uczestnictwa w kolizji, w której nie był on sprawcą zdarzenia. Na mocy takiej umowy ubezpieczenia OC każda z firm ubezpieczających bierze na siebie ekonomiczną stronę wyrządzonej osobie trzeciej szkody. OC auta gwarantuje odszkodowanie powypadkowe.

Firmy wypożyczające auta po wypadku z OC sprawcy

Bezpłatnie dostarczone na miejsce zdarzenia drogowego auto zastępcze pozwala na rozwiązanie niekomfortowej sytuacji podczas wypadku i jest jedną z form działania firm, zajmujących się wypożyczaniem aut na podstawie ogólnych przepisów prawnych, zawartych w standardowych polisach OC. Pozwalają one przy tym na wypożyczenie poszkodowanemu auta i jego rozliczenia z OC sprawcy zdarzenia. Poszkodowany w wypadku unika dodatkowych formalności, związanych z wypożyczeniem samochodu, ponieważ firma ta zajmuje się również kontaktem z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Nowoczesne wypożyczalnie samochodów umożliwiają zatem swoim klientom wynajem auta zastępczego bez konieczności załatwiania jakichkolwiek formalności – wszystko załatwiane jest w imieniu klienta.

Koszty wypożyczenia aut i zasady zwrotu kosztów wynajęcia auta zastępczego

Stawki wypożyczenia samochodów wahają się w granicach od 50 do 500 zł, a w przypadku bardziej ekskluzywnych marek sięgają 1000 zł za dobę. Zgodnie z przepisami, koszty te są zwracane po udowodnieniu, że: wynajęty pojazd jest tej samej marki lub klasy (ewentualnie o klasę niżej), przedstawieniu oświadczenia sprawcy kolizji, albo protokołu policji z miejsca wypadku, zawierającego następujące dane: numer polisy, nazwę firmy, Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym przez sprawcę wypadku zakupiona została polisa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Kiedy przysługuje nam samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Tymoteusz Stępień

Z zawodu instruktor jazdy, z zamiłowania maniak samochodów marki BMW. Bezpieczeństwo jazdy przedkłada ponad wszystko. Cały swój czas poświęca przede wszystkim motoryzacji i nowinkom technicznym z tego zakresu.

More Posts

Zostaw odpowiedź