Sól drogowa, by jeździło się bezpieczniej!

sól drogowa na śniegu

Chociaż zima wiąże się z wieloma radościami (zwłaszcza dla osób młodszych), to jednak nie należy zapominać o tym, że przynosi ona ze sobą także wiele kłopotów i zagrożeń. Jednym z nich są śliskie drogi i chodniki, na których poruszanie się może stanowić problem. Rozwiązanie tego znamy z codziennego życia – często spotkaliśmy się z tym, jak sól drogowa jest używana do posypywania śliskich powierzchni.

Sól drogowa składa się, podobnie jak sól kuchenna, głównie z chlorku sodu (zwykle ponad 90%), ale oprócz tego zawiera różne substancje antyzbrylające (dzięki czemu sól drogowa utrzymuje sypkość) i inne związki nierozpuszczalne w wodzie, co powoduje, że sól drogowa nie nadaje się do spożycia, ale jak najbardziej spełnia swoją rolę jako środek do rozmrażania i zmniejszania śliskości nawierzchni takich jak ulice czy deptaki.

Aczkolwiek większość ulic i chodników jest publiczna, dlatego dbają o nie odpowiednie władze państwowe, to jednak osoba prywatna może zakupić mieszankę solną na własny użytek, by posypać na przykład podjazd przed garażem. Na rynku jest wiele firm, które zajmują się sprzedażą tego typu środków. Sól drogowa jest sprzedawana w workach od pięciu po pięćdziesiąt, a niekiedy nawet pięćset kilogramów, sprzedawana jest także luzem. Przechowywanie jej nie jest problematyczne, albowiem nie jest to substancja niebezpieczna – należy ją jedynie chronić przed wilgocią i opadami atmosferycznymi.

Nabycie zatem soli drogowej na własny użytek nie stanowi wielkiego kłopotu. Hurtownie zapewniają nie tylko sól odpowiedniej jakości, ale także transport. Sól drogowa może nieco różnić się składem (głównie ilością samego chlorku sodu) w zależności od tego, z jakiej kopalni konkretnie pochodzi, ale prawie zawsze zawiera antyzbrylacze (zwykle żelazocyjanek potasowy), który zapobiega zbijaniu się soli w grudki i bryły, dzięki czemu skuteczniej zwalcza ona lód i gołoledź na ciągach komunikacyjnych. Poza tym, sól drogowa jest w zasadzie nieczyszczoną solą kamienną.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Tymoteusz Stępień

Z zawodu instruktor jazdy, z zamiłowania maniak samochodów marki BMW. Bezpieczeństwo jazdy przedkłada ponad wszystko. Cały swój czas poświęca przede wszystkim motoryzacji i nowinkom technicznym z tego zakresu.

More Posts

Zostaw odpowiedź